Vitajte

Vážení priatelia orientačných športov,

chcel by som Vás menom organizačného výboru a klubu orientačných športov TJ Slávia Farmaceut Bratislava pozvať na Majstrovstvá Európy v Presnej Orientácii, ktoré sa uskutočnia v roku 2018 na Slovensku.

Slovenský zväz orientačných športov má bohaté skúsenosti s organizáciou dôležitých podujatí z nedávnej minulosti akými boli napríklad Juniorské Majstrovstvá sveta v orientačnom behu 2012 v Košiciach, Akademické Majstrovstvá Sveta v orientačnom behu 2006 v Košiciach, Svetový pohár v orientačnom behu 1988 na Silickej planine a 1998 v Tatranskej Lomnici, Dorastenecké Majstrovstvá Európy v orientačnom behu 2003 v Pezinku, Juniorské Majstrovstvá Sveta v lyžiarskom orientačnom behu 2000 v Banskej Bystrici, Juniorské Majstrovstvá Sveta v lyžiarskom orientačnom behu 1996 v Banskej Bystrici a Majstrovstvá Sveta v orientačnej cyklistike 2005 v Banskej Bystrici. Nasledujúce Dorastenecké Majstrovstvá Európy 2017 sa uskutočnia v Banskej Bystrici.

Presná orientácia je na Slovensku relatívne nová disciplína, ktorá sa ale relatívne rýchlo začlenila medzi ostatné orientačné disciplíny. Úplne prvé preteky v presnej orientácii sa uskutočnili počas Majstrovstiev Slovenska v šprinte (organizoval ich náš klub) 13. septembra 2008, ale boli pripravené maďarským zväzom. Na uskutočnenie ďalších pretekov v presnej orientácii sme museli čakať dlhých 6 rokov. Prvé oficiálne preteky organizované slovenským klubom sa uskutočnili 25. januára 2014 počas oblastných pretekov v orientačnom behu. Pretekov sa zúčastnilo 47 pretekárov. V našich začiatkoch nám veľmi pomohla úzka spolupráca s predstaviteľmi českého trailového sveta a naše schopnosti a skúsenosti mohli viditeľne rásť. Náš klub TJ Slávia Farmaceut Bratislava za posledné tri roky na Slovensku zorganizoval 9 národných súťaží v presnej orientácii (7 z nich s medzinárodnou účasťou) a dve kolá Európskeho pohára.

Naším zámerom je pripraviť pekné a spravodlivé preteky, ktoré Vám zároveň ukážu lokálne krásy a zaujímavé miesta na Slovensku. Chcel by som sa dopredu ospravedlniť za trochu vyššie nároky na cestovanie, ale každá súťaž sa bude konať v rôznych typoch terénu, kde sa predpokladajú veľké zručnosti v presnej orientácii. Stretnete sa s plochými, ale aj kopcovitými terénmi (aj so strmými svahmi), s rôznou vegetáciou, väčšinou v mimomestských oblastiach. Budeme venovať osobitnú pozornosť podmienkam pre hendikepovaných súťažiacich, pričom našim zámerom je, aby sa väčšina súťaží (v čo najväčšej miere) konala na asfaltových alebo iných pevných povrchoch.

Majstrovstvá Európy v presnej orientácii 2018 sa uskutočnia v meste Bratislava (hlavné mesto Slovenskej republiky) a v jeho okolí. Bratislava je zaujímavá svojou unikátnou architektúrou, kultúrou, umením, nápojmi, jedlom a nočným životom.

Prajem Vám všetkým veľa úspechov a dobrú prípravu na našu udalosť v roku 2018. Uisťujem Vás, že sa budeme pripravovať na túto udalosť s najväčšou zodpovednosťou.

Dušan Furucz

Riaditeľ pretekov